Elif BİLİCİ ÖLÜM DE VAR!
Yazı Detayı
05 Mart 2021 - Cuma 22:30
 
ÖLÜM DE VAR!
Elif BİLİCİ
bilgi@elifbilici.com
 
 

Bir gün, bir an gelecek ve bu hayattan göçüp gideceğiz. Emek verdiğimiz, sevdiğimiz, sahip olduğumuz her şeyi bırakıp gideceğiz bu dünyadan.

 

Ne iç açıcı bir konu diye düşünüp bana kızabilirsiniz ama hepimiz için tek gerçek bu. Neden yazıma bu şekilde başladığıma gelince… Evet bir gün öleceğiz ve bunu zaten hepimiz biliyoruz. Hazır ölmemişken şu cevapları biliyor muyuz bakalım? Kendimize yeterince zaman ayırdık mı? Kendimize hak ettiğimiz değeri verdik mi? Şu ana kadar kendimizle ilişkimiz hakkında bir fikrimiz var mı? Her şeyi boş verin, en önemli soru şu: Kendimizi tanıyor muyuz?

 

Hayatta hep başkalarını anlamaya, tanımaya, çözmeye, anlamlandırmaya hatta değiştirmeye çalışıyoruz. “Ahmet bana neden böyle davrandı?”, “Ayşe bana değer vermiyor mu?”, “Ali böyle yapmazdı!”, “Mustafa böyle giderse duvara toslayacak, değişmeli! İtiraf edin! Hep başkalarıyla ilgili sorunlar yaşıyor, bunları içselleştiriyor ve çok üzülüyoruz. Ömrümüz başkaları için üzülmekle geçiyor ve bir bakıyoruz ki sona yaklaşmışız. Ve hayatımızın nasıl geçtiğini hatırlamak için geriye baktığımızda kendimiz dışında herkes için çabaladığımızı, üzüldüğümüzü, hayal kırıklıkları yaşadığımızı fark ediyoruz. Bir şeyin daha farkına varıyoruz. Tüm bunları telafi etmek için zamanımız kalmamış!

 

Böyle olmasını ister misiniz? Telafisi olmayacak bir ana geldiğinizde artık hiçbir şey yapamayacak durumda olmak ister misiniz?

 

O zaman hazır hayattayken ve umalım ki daha zamanımız varken asıl meseleye gelelim. Başkalarını bırakıp kendimize bir bakalım. Kendimizi ne kadar tanıyoruz? Nelere kırıldığımızı, kızdığımızı, öfkelendiğimizi; nelerin bizleri mutlu ettiğini; hangi durumlarda neler hissettiğimizi biliyor muyuz? Yaşadığımız tüm duygularımızın altında yatan sebepleri biliyor muyuz? İçimizde bir yerlere sakladığımız çocukluğumuzla ilişkimiz ne durumda? O çocuk zamanında en çok nelere kırılmış, nelere kızmış? Kendini hangi durumlarda yalnız hissetmiş? Nelere içerlemiş? En mutlu olduğu anlar nelermiş? En üzgün anları? En öfkeli olduğu zaman neler olmuş?

 

Gelin başkalarıyla uğraşmak yerine kendimizi tanımaya, kendimize zaman ayırmaya başlayalım. Başkalarını değiştirmeye çalışmak yerine kendimizi değiştirip geliştirelim. Kendimizle ilişkimizi başlatalım. Kendimize çıkma teklif edelim J

 

Doğan Cüceloğlu hocamız “kendini tanımayan, kimseyi tanıyamaz, kendisiyle sağlıklı ilişki kuramayan kimseyle düzgün ilişki kuramaz ve dolayısıyla hayatını anlamlı hale getiremez” diyor.

 

Bu yazıyı okuyorsanız anlamlı bir hayat yaşamak için henüz geç kalmamışsınız demektir. Yarın sabah aynaya bakın ve kendinize “merhaba” deyin. Gün içinde yaşadığınız duygularınızı düşünün, akşam saatlerinde bir deftere yazın ve neden böyle hissettiğinizi anlamaya çalışın. Bunu sürekli yaptığınızda “gözlemleyen bilincinizi” geliştirmeye başlayacak ve bu sayede her geçen gün kendinizi daha iyi tanıma fırsatı bulacaksınız. Böylece artık başkalarının yaptıkları ile ömrünüzü tüketmek yerine onların yaptıklarına siz neden böyle tepkiler verip o duyguları yaşadığınızı fark edecek ve başta kendinizle olmak üzere diğerleriyle de iletişim ve ilişkilerinizi düzene sokmaya başlayacaksınız. İnanın bana…

Denemeye değmez mi?     

 
Etiketler: Elif Bilici, Silivri
Yorumlar
Haber Yazılımı