Emre DİKENOVA Milliyetçilik LTD ŞTİ
Yazı Detayı
15 Mart 2021 - Pazartesi 02:46
 
Milliyetçilik LTD ŞTİ
Emre DİKENOVA
emredikenova@gmail.com
 
 

Sevgili okurlarım son günlerde bir milliyetçilik tartışmasıdır aldı başını gidiyor. Bu tartışmaya dâhil olmazsam olmaz diyerek bende konuyu köşeme taşımak istedim. Sormak ve söylemek istediklerime geçmeden önce gelin hep birlikte iki haftalık sürede milliyetçilik tartışmaları nasıl alevlendi kısaca bir göz atalım.

 

Silivri Belediye Meclisi’nde Mart Ayı 1. Birleşiminde CHP İBB ve Silivri Meclis Üyesi Melih Yıldız gündeme ve genel siyasete dair mükemmel bir konuşma yapmıştı. Hatırlarsanız konuşmasında terörist Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkarılması üzerinden AKP ve ittifak ortağı MHP’yi eleştirmişti. Yıldız’ın konuşmasına Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ses çıkarmayınca ya verecek cevabı yok ya da İBB’yi bekliyor demiştim kendi kendime. Tabi ki yine yanılmadım…

 

İBB Meclisi’nde AK Parti Çatalca Meclis Üyesi Ahmet Rasim'in terör örgütü PKK üyesi Nurettin Demirtaş'ın kitabının İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait İstanbul Kitapçısı'nda satışa sunulmasına ilişkin bir soru önergesi verdi. Soru önergesi üzerine söz alan Silivri Belediye Başkanı ve MHP Grup Başkan Vekili Volkan Yılmaz İBB Meclisi’nde mangalda kül bırakmayarak milliyetçilik hakkında açtı ağzını yumdu gözünü. Hatta CHP ve İYİ Partlili meclis üyelerine “had bildirmeye” bile kalkarak Melih Yıldız’ın Silivri’de attığı golün rövanşını almaya çalıştı.

 

Tabi ki Yılmaz tribünlere oynayarak tam golü atım derken futbolda gol için bilinçsizce saldıran her takım gibi Volkan Yılmaz’da gole giderken gol yemenin dayanılmaz ağırlığı altında kaldı. Nasıl oldu derseniz özetle CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı “Osman Öcalan, TRT’ye çıktığı gün sesi çıkmayanların milliyetçilik adına söylediklerini ciddiye almam samimi değilsiniz” sözleri ile bu hatayı affetmeyerek klas bir gol attı.

 

Tam maç bitti derken Danıştay’ın aldığı skandal andımız kararı üzerine sahneye CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen çıktı. Konu milliyetçilik olunca mangalda kül bırakmayan Volkan Yılmaz’dan danıştay kararına ilişkin bir ses çıkmayınca Esen “tribünlere oynayan “milliyetçiler” nerdesiniz! Sizlerin milliyetçiliği sadece kameralar karşısında şov yapmaktan ibaret!” diyerek kısa ve net bir açıklama ile topu 90’a taktı. Hatta Esen öyle bir açıklama yayınladı ki hem MHP Genel Başkanı’na, hem İlçe Başkanı’na hem de MHP’li Belediye Başkanına geçmişte ki sözleri üzerinden gol attı.

 

Özetinin ardından gelelim olaya nasıl baktığıma…

Yaşananların üzerine aklıma severek defalarca okuduğum Uğur Mumcu’nun Milliyetçilik A.Ş adlı kitabı geldi. Uğur Mumcu’dan esinlenerek başlığımı Milliyetçilik LTD ŞTİ koymaya karar verdim.

 

İyi ama neden diye soracak olursanız…

Çok basit,

Maalesef ki ülkemizde milliyetçilik siyasi rant kapısı haline geldi. 15 Temmuz’a kadar din siyasi rantın merkeziydi günümüzde din yerini milliyetçiliğe bıraktı. Ne zaman biri oturduğu koltuğa pislese hemen “Vatan, Millet, Sakarya, Bayrak, beka, böldürmeyiz” edebiyatına başlıyor. Anlatacak icraatı gerçekleştirecek projesi olmayanlar milliyetçilikten dem vurup halkın duygularını sömürüyor.

 

Silivri Belediye Başkanına sormak istiyorum defalarca dem vurduğunuz milliyetçiliğiniz sadece CHP ve İYİ Parti’ye karşısında mı aklınıza geliyor. Silivri’de meclis kürsüsünde ismini andığınız onlarca milliyetçi dava arkadaşınız bu gün hayatta olsa acaba andımız konusunda sizler gibi kör sağır ve dilsizi oynar mıydı?

 

Yerinizde olsam bu yanlışı yapan ittifak ortağımı da en üst perdeden eleştirir ses çıkarır itiraz ederdim hatta 2015 yılında andımız tartışmalarına cevaben partinizin genel merkez binasına astığı gibi dev bir andımız pankartını Silivri Belediyesi’ne asardım. MHP’li bir belediye başkanı olarak ne mutlu Türk’üm sözünden rahatsız olanlara en güzel cevabı böyle verebilirdiniz diye düşünüyorum. Hatta MHP Silivri İlçe Başkanı Zafer Yalçın’dan da aynı hareketi beklemek yanlış olmaz diye düşünüyorum. Tabi ki MHP olarak ittifak ortağınızı eleştirecek hatta ses çıkaracak cesarete sahipseniz ve milliyetçilik konusunda gerçekten samimiyseniz! Ve milliyetçilik sizler için LTD ŞTİ değil de gerçekten bir davaysa…

 

Çok uzattık Uğur Mumcu’dan bir alıntıyla bitirelim;

“Milliyetçilik, "vatan, millet, Sakarya, kan, ırk, bayrak" edebiyatı mıdır, yoksa ulusun, ülkenin çıkarlarını, onurunu herkese karşı savunmak, yani tam bağımsızlık mıdır? Her, ulusun, ülkenin onuru, çıkarları ayaklar altında çiğnenirken, "vatan, millet, Sakarya, kan, ırk, bayrak" edebiyatını, yani milliyetçiliği salt kitleleri uyutmak, kandırmak için kullanıp, aslında bütün bu değerleri salt kendi siyasal ya da bireysel-sınıfsal çıkarları için kullanmak milliyetçilikse, bunun karşıtı nedir?”

 

Emre DİKENOVA

 
Etiketler: Andımız, CHP, AKP, MHP, Silivri, Uğur Mumcu, Gündem, Haberler, Son dakika, H
Yorumlar
Haber Yazılımı