Yaprak ORHANOĞULLARINDAN BUNDAN 1 YIL SONRA SAĞLIKLI BİR SEN OL
Yazı Detayı
30 Aralık 2020 - Çarşamba 22:07
 
BUNDAN 1 YIL SONRA SAĞLIKLI BİR SEN OL
Yaprak ORHANOĞULLARINDAN
dyt.yaprakorhanoglu@gmail.com
 
 

YENİ YILA HEDEFLERİN VE HAYALLERİN İLE BERABER GİR! UNUTMA Kİ BİR SONRAKİ YIL BU YILA TEŞEKKÜR EDERKEN BULACAKSIN KENDİNİ.

 

Her yıl olduğu gibi bu yılda da yeni hayallerimiz var, umutlarımız var, beklentilerimiz var, isteklerimiz var, hedeflerimiz var, güzel başlangıçlar ve güzel sonlar var. Öncelikle, içerisinde bulunduğumuz salgın süreci ve Covid-19 ile beraber sağlığımızın ve beslenmemizin bağışıklığımız adına da çok önemli bir rol taşıdığını unutmamamız gerekiyor.

 

2021’ de kendinizi mutlu etmek ve güzel bir hediye vermek istiyorsanız eğer bu yol sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmanızdan geçiyor.

 

Yılsonlarında şirketlerde, kuruluşlarda o yıl içersindeki yapılan, yazılan, çizilen her şeye dair yılsonu raporları tutulur ve değerlendirmeler yapılır. Bunu söylememin sebebi sizce nedir? Hemen söyleyeyim. Sizden de kendinizi, beslenmenizi, vücudunuzu, neler yiyip içtiğinizi bir yıl boyunca sağlığınıza ve vücudunuza ne kadar haksızlık ettiğinizi, neleri hayal edip, hedef belirleyip kaç tanesini uygulayabildiğinizi, 1 yıl içerisinde kaç kilogram alıp verdiğinizi ve kendiniz için ne yaptığınızı değerlendirmenizi istiyorum.

 

Şöyle düşünmenizi istiyorum; Küçücük değişiklikler, hatta atacağınız küçücük bir adım bile büyüyerek o kocaman hedeflerinize, hayallerinize dönüşebilir. Yapacağınız şeyler hiçte zor değil. Günde 30 dk yürüyebilirsiniz, ayda 1 kilogram bile verseniz 12 ayda toplam 12 kilogram kaybetmiş olacaksınız. Minik adımlardan kocaman hayaller yaşayabilirsiniz.

 

GELELİM YILBAŞI GECESİNE…

Öncelikle gün içerisindeki su tüketimimize dikkat etmeliyiz. Yılbaşı günündeki kahvaltıyı ara öğünleri ve öğle yemeğini kesinlikle atlamamalıyız.

 

Dikkat çekmek istediğim yer asıl olarak öğle yemeğinden sonraki ortalama saat 16.00-17.00 arası yapılacak olan ara öğün. Kesinlikle bu ara öğünü atlamanızı istemiyorum çünkü eğer bu öğünü atlamazsanız akşam yemeğinde kendinizi daha tok hissedeceksiniz ve daha kontrollü bir yemek olacak.

 

 

Peki, bu ara öğünde neler tüketebiliriz?

1-2 adet kepekli galeta + kefir

5-6 çiğ fındık/ 2-3 adet ceviz içi +süt

1/2 muz + yoğurt sağlıklı alternatifler olabilir.

 

AKŞAM YEMEĞİ

Akşam yemeği için söylemem gerekenlerden en önemlisi pişirme yöntemi. Yılbaşı gecesinde masada yer alacak hiçbir besini kızartma yöntemiyle pişirmemeye özen göstermelisiniz. Bunun yerine fırın ya da haşlama yöntemlerini kullanmalısınız.

 

MEZE

Mezeleriniz, çiğ veya haşlanmış sebzelerden oluşan yoğurtlu mezeler olabilir. Bol yeşillikli, narlı ve cevizli bir salata tercih edebilirsiniz.

 

ALKOL TÜKETİMİ VE DİĞER İÇECEKLERİN TÜKETİMİNE DİKKAT !!

Yılbaşı gecesi alkol tüketmek zorunda değilsiniz. Alkol ve diğer meşrubatlar içeriğindeki şeker ve tatlandırıcılar sebebiyle tüketilmemesi gerekenler arasında. Hem daha çok acıkmanıza sebep olarak gecenin ilerleyen saatlerinde atıştırma ihtiyacı hissetmenize hem de vücudunuzda yağ depolanmasına sebebiyet verecektir. Eğer çok isterseniz de 1-2 kadeh kırmızı şarap, maden suyu, filtre kahve ve türk kahvesi gibi içecekleri tercih edebilirsiniz.

 

TATLI VE ATIŞTIRMALIKLAR

Yılbaşı gecesi, ‘Aman nasılsa bu gece özel bir gece’ deyipte hiçbir şeyi abartmanıza ve dozunu aşmanıza gerek yok. Yılbaşı gecesi için öyle müthiş şeker içeren ya da şerbetli tatlılar hazırlayarak boş kalori almanıza hiç gerek yok. Bu geceye özel sütlü hafif bir tatlı ya da 1-2 kare bitter çikolata ile bu tatlı isteğinizi karşılayabilirsiniz. Televizyon izlerken yiyeceğiniz atıştırmalıklara da dikkat! Badem, fındık, ceviz, Antep Fıstığı gibi atıştırmalıkları çiğ olarak tüketmenizde yarar var.  Cipsler, yağlı patlamış mısırlar, bol kalorili çikolatalar yemenize inanın ki hiç gerek yok.

 

Eklemek istediğim son bir şey daha var. Yılbaşı gecesi çok fazla geç yatmayın ve sabah yine olabildiğince erken kalkmaya özen gösterin. Eğer alkol aldıysanız güne mutlaka 2 su bardağı ılık su içerek başlayın. Ve gün boyunca hafif beslenmeye çalışın.

 

1 OCAK DETOKS ÇAYI

1 adet çubuk tarçın + 1 dilim limon + 2 karanfil + rezene

Hepsini kaynatarak tüketebilirsiniz.

 

Hepiniz adına son sözlerime eklemek istiyorum ki; Nasıl yeni bir iş için yatırım yaparken, yeni bir ev alırken, yeni bir araba alırken hatta ve hatta yeni bir kıyafet alırken bile en güzelinin sizin olması için uğraşıyorsanız, kendi vücudunuzun her şeyden değerli olduğunu ve tüm güzelliklerle beraber sağlıklı bir yaşamı hak ettiğini unutmayın hiçbir zaman. Siz ona sağlıklı besinlerle güzel yatırımlar yaparsanız o da size güzel bir ömür verir.

Bu yıl her şey hayal ettiğinizden daha güzel olsun. Öncelikle dileğim tabi ki Sağlık!

 

Sevgiler, Mutlu Yıllar.

 
Etiketler: Diyetisyen, Yaprak Orhanoğullarından, Silivri, Silivri Haberleri, Silivri Yerel Haber, Silivri, Yılbaşı Gecesi, Sağlıklı Yaşam
Yorumlar
Haber Yazılımı