Bahadır HALVACIOĞLU BASİRETLİ YÖNETİCİ OLMAK YA DA OLMAMAK
Yazı Detayı
08 Aralık 2020 - Salı 23:28
 
BASİRETLİ YÖNETİCİ OLMAK YA DA OLMAMAK
Bahadır HALVACIOĞLU
bahadirhlv@gmail.com
 
 

Değerli Okurlar;

Birkaç gündür Silivri’mizin gündemi oldukça yoğun.  Malumunuz Kavaklı Mahallemizde Cumhurbaşkanı Kararı ile kamuoyunda pekte hoş olmayan şeyler ile adı anılan Murat Sancak’ın sahibi olduğu Maxicells İlaç Sanayi Anonim Şirketi’ne Kızılay üzerinden tahsis edilmesini konuşuyor.

 

Özellikle Cumhuriyet Halk Partisi’nin sosyal medya ve basın yolu üzerinden Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’a sorduğu sorular ve Yılmaz’ın görüşlerini mecliste açıklaması ile konu farklı bir boyuta geçti.

 

Başkan Yılmaz konudan haberi olduğunu, bununla ilgili yapılan yazışmalar ile Silivri Belediye Meclisi’nde açıkladı. Esas sorular ise bundan sonra oluşmaya başladı.

 

Öncelikle Volkan Yılmaz’ın “Cumhurbaşkanı Kararı’na ben ne yapabilirim?” çıkışını ele almak gerekiyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz ay Silivri Belediye Meclisi’nde Başkan Yılmaz Danamandıra Tabiat Parkı'nın Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Necmi Kadıoğlu döneminde Esenyurt Belediyesi’ne 49 yıllığına kiraya verilmesi ile ilgili geçmiş dönem yönetimini suçlamış, konu ile ilgili İBB kulisinde Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt ile tartışmasını anlatmıştı. Hatta bu konu ile ilgili İBB Meclisi Temmuz ayı 2. Oturumunda ilgili bakanlıklara seslenerek sanki kapalıymışçasına “buranın tekrar halka açılması” gerektiğini ifade etmişti. Şimdi orada bu konuşmayı yaparak ilgili kurumları göreve çağırmasının karşısına “Cumhurbaşkanlığı Karanamesi’ne ben ne yapabilirim?” çıkışının samimiyetini değerlendirmek gerekiyor.  Sanırım “Onlar yapınca karşı çıkalım, biz yapınca alkışlayalım” hükmü de bununla beraber uçmuş oluyor.

 

Kaldı ki iktidarın küçük ortağı yakıştırması yapılan bir siyasi partinin belediye başkanının imzası ile olumsuz görüş verilen bir yere ısrarla bir tesisin yapılmaya çalışılması da ayrı bir vahamet zaten. Hatırlarsınız geçmiş dönem Bakanlar Kurulu kararı ile bir ayağı Silivri’ye yapılmak istenen “Termik Santral” hadisesi vardı. Benzer olaylar orada da yaşanmıştı. Kentteki tüm bileşenler bir şekilde bir araya geldi. Kentin geleceğini düşünen basiretli yöneticilerden dönemin AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi, 3. Bölge Teşkilat Başkanı Metin Karakaş “Santralin buraya yapılmaması için her şeyimizi ortaya koymuş vaziyetteyiz” şeklinde kahve kahve gezerek yaptığı konuşmalar sanırım hala hafızalardadır. Geçmiş dönem Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar 14 bin imza toplayarak Danıştay sürecini başlatmıştı. Kısa bir hafıza tazelemek sanırım konuya bakış açısını da değiştirecektir.

 

Yani siz “OLUMSUZ” bulduğunuz, “UYGUN DEĞİLDİR” diye görüş verdiğiniz noktada mücadele eden basiretli yönetici olmak istedikten sonra yapılacak şey çok. Niyet önemli.

 

Tesisin kötü bir tesis olduğunu sanırım kimse iddia edemez. Kazanımları düşündüğümüz kadar kaybettireceklerini de vatandaşlara anlatmak “kenti beraber, şeffaf yöneteceğiz” mottosunu güden her yöneticinin önceliği olmalıdır. Sonra iş işten geçtikten sonra ahlanıp vahlanmanın kimseye bir faydası olmaz.

 

Eski Silivri Belediye Başkanlarından rahmetli Halim ULUŞAHİN Organize Deri Sanayi Bölgesi’ni Silivri’ye kurdurmadığı için istihdam diyen Silivrililer tarafından önce taşlandı, sonra da “getirmediği için" alkışladı. Bu da kısa bir Silivri anekdot olarak burada dursun.

Son Söz: Allah kimseyi inanmadığı, istemediği bir şeyi savunmak zorunda bırakmasın.

 
Etiketler: Bahadır Halvacıoğlu, Silivri, Plazma Tesisi, Kavaklı
Yorumlar
Haber Yazılımı