Melis BAŞTOK 2020 Bize Neleri Öğretti?
Yazı Detayı
30 Aralık 2020 - Çarşamba 21:56
 
2020 Bize Neleri Öğretti?
Melis BAŞTOK
psikologmelisbastok@gmail.com
 
 

Yeni yıl... Yeni hayaller, yeni başlangıçlar...

 

Bir yılın bitişi, yeni bir yılın başlangıcı demektir. Bu özel gün hemen hemen herkesin geçmişe bakarak kendi hayatını gözden geçirdiği, farkındalığının arttığı ve belki de yeni kararları da beraberinde getirdiğizamandır.

 

Savaş tehditleriyle başlayan 2020, doğal afet yıkımlarıyla devam etti. Küresel salgın ise tüm dünyada korku salmaya devam ediyor.  Böyle geçen bir sene sonrasında genel bir yıl değerlendirmesi yaptığımızda 2020’nin bizden götürdüklerini gördüğümüz kadar bize kattıklarını da görmeliyiz.

 

Peki 2020 yılında neler öğrendik?

 

Öncelikle tüm dünyayı etkisi altına alan salgın günlerinde hepimiz inanarak sağlıklı olmanın en önemli şey olduğunu ve “sağlık olsun” söyleminin hayatımızda o kadar da boş olmadığını fark ettik.

 

Sağlıklı yaşamın, nefes almanın her şeye bedel olduğunu gördük.

 

Yaşamın bitmek bilmeyen koşusunda sakin kalabilmeyi, deprem gerçeğiyle yaşamayı öğrendik.

 

Özgürlüğün ne kadar kıymetli olduğunu öğrendik. Sevdiklerimiz ve arkadaşlarımızla beraber, yüz yüze vakit geçirmenin değerini anladık. Hayat telaşıyla ihmal ettiğimiz büyüklerimiz, çocuklarımız ve arkadaşlarımızla sosyal mesafemiz artsa da duygusal olarak yakınlaştık.

 

Karantina süreçlerimiz de doğanın kıymetini daha çok anladık. Doğanın sahibi olduğumuz düşüncesini aştık.

 

Şunu da düşündük; paramız, kas gücümüz, güzelliğimiz bizi bu virüsten koruyamayacak. Bizi bir maske, fiziki mesafe ve temizlik koruyacak. Bu süreçte yediklerimizin ve içtiklerimizin nasıl temizlenmesi gerektiğinive hijyenin önemini öğrendik.

 

Bizler için çalışan sağlık görevlilerinin, AFAD çalışanlarının, emniyet mensuplarının, basın, kargo, market, PTT ve temizlik işçilerinin fedakârlıklarını da bizzat gördük.

 

Büyük küçük herkes evde kalınca öğretmenlerimizin değerini daha çok anladık. Bir çocukla bile her saat ilgilenmek zor oluyorken, öğretmenlerimizinsayısız çocukla her gün saatlerce eğitim vermesinin ve çocuklarla ilgilenmesinin değerini anladık.

Yaşamımızı sorgulayabileceğimiz bir dönemde yaşıyoruz. Sevginizi, mutluluğunuzu ve neşenizi çevrenizdekilerle paylaşmaktan kaçınmayın. Onları önemsediğinizi her fırsatta dile getirmeyi, iyi ve kötü günde yanlarında olmaya özen göstermeyi unutmayın.

 

Hani derler ya “her şeyin zamanı şimdi”. Gerçekten de şimdi. Bu yüzden hayat; cesaret etmeyenin, hayal kurmayanın, koşa koşa gitmeyenin ve çabalamayanın arkasında durmuyor.

Hayat Beklemeye Gelmez!

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgının bir an önce bittiği, hayallerinize, arzularınıza ve hedeflerinize ulaşmaya izin verdiğiniz bir yıl olması dileğiyle.

 

Şimdiden yeni yılınız kutlu olsun!

 

Sevgiler.

 

 

 
Etiketler: Melis Baştok, Yeni Yıl, 2021, Silivri, Silivri Haberleri, Silivride Haber, Silivri Yerel Haber
Yorumlar
Haber Yazılımı