TOPLU ULAŞIMDA HES KODU DÖNEMİ BAŞLADI!
Haber
14 Aralık 2020 - Pazartesi 20:20
 
TOPLU ULAŞIMDA HES KODU DÖNEMİ BAŞLADI!
İstanbulkart’a HES Kodu Tanımlaması Yaparak Güvenli Ulaşım Yapılabilecek
SAĞLIK Haberi
 TOPLU ULAŞIMDA HES KODU DÖNEMİ BAŞLADI!

Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 önlemleri kapsamında aldığı kararda toplu ulaşımda HES kodu kontrolü yapılması zorunlu hale getirildi. Halk sağlığını güvence altına alan bu karar ile birlikte, pandemi döneminde, şehir içi ulaşımının daha güvenli hale getirilmesi hedeflenmektedir.

 

Temaslı Kişiye Geçiş İzni Verilmeyecek!

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre,  tanılı ya da temaslı olup izolasyonda olması gerekirken şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgileri ilgili makamlarla paylaşılmaktadır.

Covid-19 tanılı hastaların, taşıyıcıların veya bu kişilerle temasta olanların toplu ulaşım kullanımı geçici olarak engellenecektir.

 

HES Kodu Nasıl Alınır?

Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar ya da E-devlet uygulamasından HES Kodu alım işlemleri tamamlanabilir.

 

İstanbulkart ile HES Kodu Eşleştirme

İstanbul'da ulaşımı daha güvenli kılmaya yönelik olarak İstanbulkart ile HES Kodu eşleşmesi için kullanıcılara kısa mesaj servisiyle bilgiler ve yönlendirmeler gönderilecek.

Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS üzerinden alınan HES Kodu,  kişisel bilgiler ve telefon numarası https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul sitesindeki gerekli alanlara doldurularak eşleşme işlemi tamamlanabilir. 

İstanbulkart Mobil uygulamasını kullananlar için uygulamaya ilk girişte HES Kodu eşleştirmesi için bilgilendirme ekranıyla gerekli yönlendirmeler yapılacaktır.

 

15 Ocak Son Tarih

Uygulama şu an için zorunlu olmamakla birlikte 15 Ocak'tan itibaren zorunlu olacak ve İstanbulkart'ına Hes kodunu tanımlamayan vatandaşlarımız toplu ulaşımda yolculuk yapamayacak.

Kaynak: (SN) - Silivri'nin Nabzı Editör: Silivri'nin Nabzı
Yorumlar
Haber Yazılımı