İBB YENİ DOĞAN PAKETİ YOLA ÇIKTI
Haber
09 Mayıs 2021 - Pazar 21:12
 
İBB YENİ DOĞAN PAKETİ YOLA ÇIKTI
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 5 Nisan’da sosyal medya hesaplarından duyurusunu yaptığı “Yenidoğan Destek Paketi” kolilerinin dağıtımını, eşi Dilek Kaya İmamoğlu ile birlikte başlattı. Bir bebeğin ilk 4 aylık tüm ihtiyaçlarını karşılayacak malzemelerle dolu kolilerin dağıtımının başlaması için düzenlenen etkinlikte konuşan İmamoğlu, “Bir bebeğin 4 aylık ihtiyacını ona sunmak, ihtiyacı olan ailelerin çocuklarına bu fiziksel katkıyı, bu morali, güzel beşiği, bu katkıyı sunmak önemli, değerli. Ama esas önemli olan, İstanbul'un bebeklerinin, yani kızlarımızın, oğullarımızın yanında olmak” dedi. “Çok şey yapabilirsiniz, çok binalar yapabilirsiniz, fiziksel mekanlar oluşturabilirsiniz; ama hiç birisi, şuradaki duygunun yerine geçemez” diyen İmamoğlu, “Çünkü, burada söz konusu olan insan. Yani bir insanın hayata başlangıç anı” ifadelerini kullandı.
İSTANBUL Haberi
İBB YENİ DOĞAN PAKETİ YOLA ÇIKTI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 5 Nisan günü sosyal medyadan, “Yeni doğan bebeklerin tüm ihtiyaçlarını 4 ay karşılayabilecek destek paketini, ihtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtmaya başlıyoruz. Özellikle bebek ürünleri üreticilerimizi kampanyaya desteğe davet ediyorum” mesajını paylaşmıştı. Bu paylaşımdan sonra hızlıca harekete geçen İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, ilk olarak, sosyal incelemesi yapılmış ve muhtaçlığı tespit edilmiş toplam 4.799 hamile kadın ile birlikte gerekli şartlara uyan yaklaşık 10 bin ihtiyaç sahibi aileyi belirledi. Beşik içerisinde konulan ve bir bebeğin ilk 4 aylık tüm ihtiyaçlarını karşılayacak malzemelerle dolu koliler, dağıtıma hazır hale getirildi.

 

ARSLAN VE SALTIK DETAYLI BİLGİLER VERDİ

“Yenidoğan Destek Paketi” kolileri için düzenlenen tanıtım etkinliği, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek Kaya İmamoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün Edirnekapı’daki biriminde gerçekleştirilen etkinlikte, İmamoğlu çiftine, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Yavuz Saltık eşlik etti. Arslan ile Saltık, projenin hayata geçirilişi, katkı sunanlar ve koli detaylarıyla ilgili bilgiler sundu. Arslan ve Saltık’ın ardından konuşan İmamoğlu, projenin “heyecan verici” olduğunu vurguladı. Projede, tasarımda ve katkı sunma sürecinde emeği geçen kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür eden İmamoğlu, şunları söyledi:

 

“AİLELERE ZOR ANLARINDA KATKI”

“Bir bebeğin 4 aylık ihtiyacını ona sunmak, ihtiyacı olan ailelerin çocuklarına bu fiziksel katkıyı, bu morali, güzel beşiği, bu katkıyı sunmak önemli, değerli. Ama esas önemli olan, İstanbul'un bebeklerinin, yani kızlarımızın, oğullarımızın yanında olmak. Gerçekten dezavantajlı, gerçekten mağdur olmuş, bir bebekleri doğacak ama yarın bile o bebeğin ihtiyacını nasıl karşılayacağını bilmeyen ailelerin en zor anlarında bu fiziksel katkıyı sunmak, hem de imece usulüyle sunmak, yani herkesin bir ucundan tutması, birilerinin bir şeyler örüp yollaması; eğitimine Boğaziçi Üniversitesi'nin katkı sunması, İstanbul Gönüllüleri’nin, ‘Ben ne yapabilirim’ diye çırpınması ya da İstanbul Vakfı'nın buna zemin hazırlayıp bu organizasyonu hazırlaması bir başlangıç. Bu, büyümeli.”

 

YENİDOĞAN DESTEK PAKETİ NEDİR?

Paket içeriği ile yeni doğan bebeklerin ilk 4 aylık tüm ihtiyaçları karşılanabilecek. Sosyal incelemesi yapılmış ve sosyoekonomik muhtaçlığı tespit edilmiş ailelere ücretsiz olarak ulaştırılacak. İçinde ilk 36 aylık dönemde ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte okumaları için tasarlanan bir kitap seti de yer alacak. Kitap seti, gelişim sürecine uygun olarak çocukların odaklanma, görsel algı, bilişsel ve dilsel beceri gibi temel becerilerinin gelişmesini amaçlıyor. Destek paketi, paketin parçası olan bir beşik içerisinde ailelere ulaştırılacak. İlk etaptaki hedef, sosyal yardımdan yararlanan 10 bin aileye ulaşmak. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından sosyal incelemesi yapılmış ve muhtaçlığı tespit edilmiş 4.799 hamile olduğu görülmüştür. Bu aileler tek tek aranarak bilgi alınmakta ve dağıtım planlaması oluşturulmaktadır. İlk aşamada açlık sınırının altında bulunan ailelere gidilmesi hedeflenmektedir. Destek paketlerinin ailelere Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesindeki “İstanbul 95 Projesi” ile iş birliği içerisinde ulaştırılması planlanmıştır.

İÇİNDE NELER VAR?

Ahşap beşik. Kitap seti (6 kitap). Bez. Biberon (Anti Colic). Islak mendil. Ağız mendili. Zıbın. Eldiven. Hırka. Patik. Çorap. Alt-üst kıyafet. Alt-üst pijama. Pudra. Pişik kremi. Bebek şampuanı. Ateş ölçer. Çıngırak. Battaniye. Bebek tırnak makası.

Kaynak: (İBB) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Editör: Silivri'nin Nabzı
Yorumlar
Haber Yazılımı