İBB TERCİH ÇADIRI MEYDANLARA İNİYOR
Haber
19 Temmuz 2022 - Salı 20:55
 
İBB TERCİH ÇADIRI MEYDANLARA İNİYOR
İstanbul Büyükşehir Belediyesi YKS sonuçlarının açıklanması ile birlikte üniversite tercihi yapacak gençlere ücretsiz danışmanlık ve rehberlik hizmeti verecek. İstanbul’un 22 meydanında kurulan tercih platformlarında ve bir mobil araçla gençlere en doğru tercihi yapabilmeleri konusunda katkı sağlayacak olan Büyükşehir Belediyesi, meydanlara gelemeyenlere de Alo 153 hattıyla hizmet verecek.
EĞİTİM Haberi
İBB TERCİH ÇADIRI MEYDANLARA İNİYOR

18 – 19 Haziran’da yapılan YKS sonuçlarının açıklanması ile birlikte gençlerin tercih heyecanı da başladı. Yüz binlerce genç geleceklerini inşa edecekleri mesleklerin ilk adımı olan üniversite eğitimi için tercih yapacak.

TERCİH DANIŞMA VE REHBERLİK MERKEZLERİ 20 TEMMUZ’DA AÇILIYOR

Geçimlerini sağlayacakları, gelecek 30-40 yıllık çalışma ortamlarını belirleyecekleri, kariyerlerine ve tüm hayatlarına yön verecekleri mesleklerin seçimi için üniversite tercihleri gençlerin hayatları konusunda verecekleri en önemli kararlar arasında yer alıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de Tercih Danışma ve Rehberlik Merkezleri ile üniversite seçimi konusunda 20 Temmuz’dan itibaren İstanbul’un meydanlarında gençlere ücretsiz danışmanlık ve rehberlik hizmeti verecek.

DOĞRU TERCİH İÇİN 22 MEYDANDA GENÇLERE DESTEK

İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından hizmet verecek olan İBB Tercih Danışma ve Rehberlik Merkezleri YKS’ye giren gençlerin tercihlerini en doğru şekilde yapabilmelerine katkı sağlayacak. İstanbul’un 22 meydanında kurulan merkezlerde, gençlere puanları, başarı sıralamaları ve üniversitelerin kontenjanları gibi kriterlere göre tercihlerini doğru bir şekilde yapabilmeleri için destek olunacak.Üniversiteye giriş için gençlerin 24 tercih yapma hakkı bulunuyor. Başarı sıralaması, puan ve diğer sayısal sonuçlarla birlikte adayların ilgi alanları, eğitim için başka bir şehirde yaşamak isteyip istemedikleri, yetenekli oldukları alanlar, tercih yapacakları üniversitenin bulunduğu şehrin barınma, yurt ve ulaşım imkanları ile daha birçok etken üniversite tercihlerini belirleyen konular arasında yer alıyor. İBB’nin Tercih Danışma ve Rehberlik Merkezleri’ndeki rehberler ve uzmanlar tarafından bu kriterlere dikkat edilmesi gerektiği de anlatılacak.

125 KİŞİLİK REHBER VE UZMAN KADROSU

İBB Tercih Danışma ve Rehberlik Merkezlerinde bu dönem 60 rehber ve 65 uzman olmak üzere her gün 125 kişilik bir ekip 10.00 ile 19.00 saatleri arasında gençlere danışmanlık yapacak. Sabit hizmet noktalarının yanında bir mobil Tercih Danışma ve Rehberlik Merkezi de ihtiyaç duyulan alanlara giderek gençlere destek olacak. İstanbul’da meydanlara gelemeyenler 153 numaralı telefondan İBB’nin Çözüm Merkezi’ni arayarak destek alabilecek, 0212 153 00 00 numaralı telefonla da Türkiye’nin her yerinden İBB Tercih Danışma ve Rehberlik Merkezleri’ne ulaşabilecek. Engel, hastalık veya herhangi bir nedenle meydanlara erişmeyenler de Alo 153’ü arayarak destek alabilecek, isterlerse İBB ekiplerinin evlerine gelerek kendilerine yüz yüze destek vermelerini de talep edebilecek. Ayrıca tüm adaylar tercih.ibb.istanbul adresinde yer alan tercih sistemini kullanarak listelerini oluşturup daha sonra ÖSYM’nin sistemi üzerinden tercihlerini yapabilecekler.

SİLİVRİ’DE 19 MAYIS MEYDANI’NDA

Tercih süresi boyunca İBB Tercih Danışma ve Rehberlik Merkezl Silivri 19 Mayıs Meydanı’nda öğrencilerin hizmetinde olacak. 

Kaynak: (İBB) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Editör: Silivri'nin Nabzı
Yorumlar
Haber Yazılımı